Google Authenticator'ı nasıl aktif hale getirebilirim?

1- Güvenlik sekmesinden İki Aşamalı Doğrulama butonuna tıklayınız.
2- "Google Authenticator aktif hale getir" butonuna tıklayınız.
3- Cihazınıza Google Authenticator (veya Lastpass Authenticator, Microsoft Authenticator, Authy) uygulamasını yüklemeniz gerekmektedir. Yükleme tamamlandıktan sonra Google Authenticator uygulamanızı açarak sağ altta bulunan + butonuna  bastıktan sonra dilerseniz "Barkod tarayın" seçeneğinden kameranız ile QR kodu taratarak, dilerseniz "Sağlanan bir anahtarı girin" seçeneğinden hesap ismi belirleyip  sarı renkte işaretlenen Manuel giriş kodunu yazdıktan sonra cihazınıza tanımlama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.
 
4- Uygulama cihazınıza tanımlandıktan sonra Google Authenticator (veya Lastpass Authenticator, Microsoft Authenticator, Authy) uygulaması tarafınıza 6 haneli kod üretecektir. Bu kodu "Authenticator Kodu" bölümüne yazıp "Giriş" butonuna bastığınızda işleminiz tamamlanmış olacaktır. İşlem tamamlandıktan sonra hesabınıza her girişinizde Google Authenticator uygulamanızın ürettiği kodları girmeniz gerekecektir.
 
 
Hatırlatma: Tanımlama işlemini yaparken veya hesabınıza giriş yapmayı denediğinizde "Authenticator kodunu yanlış girdiniz." hatası alıyorsanız Google Authenticator uygulamanızın zaman ayarının doğru senkronize edilmemiş olmasından kaynaklanabilir.
 
Zamanın doğru olmasını sağlamak için: Android Cihaz kullanıyor iseniz;
 
  • Google Authenticator uygulamasında sağ üstteki 3 nokta butonundan ana menüye gidin.
  • Ardından Ayarlar'a dokunun ve Kodlar için zaman düzeltme'ye dokunun.
  • Şimdi senkronize et seçeneğinden işleminizi tamamlayabilirsiniz.
 
IOS Cihaz kullanıyor iseniz;
Ayarlar – Genel – Tarih ve Saat menüsünden Otomatik Ayarla aktif edilir.
 
Hatırlatma: Tarafınıza iletilen sarı ile belirttiğimiz manuel giriş kodunuzu (anahtarınızı) kayıt etmenizi rica ederiz. Farklı bir cihaza tanımlama işlemi yapacağınızda veya Google Authenticator uygulamanıza herhangi bir şekilde erişiminiz olmadığında bu kodu kullanarak tekrardan tanımlama işlemi gerçekleştirebilirsiniz.